Krioterapia miejscowa – czy jest bezpieczna?

Krioterapia miejscowa - czy jest bezpieczna?

Krioterapia jest najszybszym i najbezpieczniejszym sposobem wspierania powrotu do zdrowia. Pomaga złagodzić ból, zmniejszyć obrzęk i wspomóc gojenie się ran. Ważne jest jednak, aby znaleźć renomowany, profesjonalny ośrodek, w którym można poddać się tej procedurze. Chociaż korzyści płynące z krioterapii miejscowej są liczne, istnieje kilka środków ostrożności, które należy podjąć.

Krioterapia całego ciała

Krioterapia całego ciała okazała się bezpieczna i skuteczna u pacjentów z fibromialgią. Klemm, P., Becker, J., i Asendorf, T. (2021) przeprowadzili badanie dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności krioterapii całego ciała u pacjentów z fibromialgią.

Krioterapia całego ciała jest bezpiecznym i skutecznym sposobem na zmniejszenie obrzęku i stanu zapalnego podczas ćwiczeń. Może być również stosowana przed lub po aktywności fizycznej w celu złagodzenia bolesności mięśni. W przeciwieństwie do terapii lodowej, krioterapia całego ciała nie powoduje zamrożenia tkanek. Jest bezpieczna zarówno dla mężczyzn jak i kobiet, ale nie jest zalecana dla dzieci poniżej 18 roku życia.

Krioterapia całego ciała to bezpieczny, nieinwazyjny zabieg, który obniża temperaturę skóry o 30 stopni lub więcej. Powoduje to, że organizm usuwa krew z kończyn i przekierowuje ją do ważnych dla życia organów. Krioterapia ma szereg pozytywnych efektów fizjologicznych, w tym zwiększoną produkcję endorfin i białek przeciwzapalnych.

Krioterapia zlokalizowana

Krioterapia zlokalizowana jest bezpiecznym zabiegiem, który może być wykonywany przez wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia. Może pomóc w leczeniu zlokalizowanej tkanki tłuszczowej i może zapobiec tworzeniu się obrzęku po urazie. Jest bezpieczna dla większości ludzi, ale nie jest zalecana dla osób z wysokim ciśnieniem krwi, poważnymi chorobami serca lub płuc, ciężkim zespołem Raynauda lub słabym krążeniem. Ponadto, osoby, które mają astmę aktywowaną zimnem lub choroby nerwów nie powinny poddawać się krioterapii.

Krioterapia zlokalizowana wykorzystuje ten sam rodzaj gazu azotowego, co krioterapia całego ciała, ale stosuje się go na określonym obszarze ciała. Metoda ta może być stosowana w przypadku wielu schorzeń, takich jak ból mięśni czy zwichnięta kostka. Procedura trwa zazwyczaj od pięciu do 10 minut, a obszary docelowe są badane przed każdym zabiegiem. Zabieg jest kontynuowany do momentu, gdy obszar docelowy zostanie wyleczony do pożądanej temperatury.

Ponieważ krioterapia zlokalizowana jest ukierunkowana na konkretny obszar, jest bezpieczna i skuteczna. Dodatkowo, może być stosowana przez dłuższy czas, co powoduje głębszą penetrację i bardziej efektywne chłodzenie. Badania wykazują, że przedłużona krioterapia powierzchowna może zmniejszyć pourazową dysfunkcję mikronaczyniową, stan zapalny i zaburzenia strukturalne wynikające z zamkniętego urazu tkanki miękkiej.

Krioterapia punktowa

Krioterapia punktowa jest skuteczną metodą leczenia bólu i stanu zapalnego określonego obszaru ciała. Stosowana jest w celu przyspieszenia procesu gojenia i naprawy uszkodzeń tkanek. Stanowi znacznie silniejszą alternatywę dla oblodzenia i jest często wykorzystywana przez sportowców do profilaktyki i leczenia urazów. Wiązka odparowanego azotu jest kontrolowana i emitowana przez wyszkolonego technika. Niskie temperatury sprzyjają gojeniu się ran, ponieważ do uszkodzonego obszaru napływa szybko natleniona krew.

Przed zdecydowaniem się na ten zabieg najlepiej jest porozmawiać z lekarzem o wszelkich możliwych zagrożeniach lub powikłaniach. Zazwyczaj zabieg jest dobrze tolerowany, ale mogą wystąpić pewne drobne skutki uboczne. Procedura może powodować niewielkie wahania ciśnienia krwi. Jednak te wahania zazwyczaj cofają się po zakończeniu zabiegu. Inne rzadkie efekty uboczne to klaustrofobia, oparzenia skóry lub reakcja alergiczna na ekstremalne zimno.

Chociaż krioterapia punktowa może być niebezpieczna w niektórych okolicznościach, jest ona ogólnie bezpieczna i skuteczna, jeśli jest wykonywana przez licencjonowany ośrodek. Placówki te posiadają zabezpieczenia, aby zapewnić pacjentom bezpieczeństwo i zdrowie. Obejmuje to użycie monitora tlenu w pomieszczeniu, aby zmierzyć poziom tlenu w atmosferze. Jeśli poziom tlenu spadnie poniżej bezpiecznego poziomu, monitor tlenu ostrzeże pracownika medycznego.

Redukcja cellulitu

Krioterapia to opcja dla osób szukających sposobu na redukcję cellulitu w takich miejscach jak brzuch i pośladki. Zabieg ten wykorzystuje niskie temperatury do zamrażania komórek tłuszczowych i jest stosunkowo bezbolesny. Może również pomóc w napięciu mięśni i metabolizmie. Ponadto, ludzie mogą używać krioterapii jako pasywnej metody utraty wagi, jeśli są zainteresowani.

Krioterapia miejscowa to zabieg na cellulit, który polega na przykładaniu zimnego powietrza do skóry przez krótki okres. Chłód aktywuje produkcję kolagenu i zabija komórki tłuszczowe. W rezultacie skóra staje się gładsza i wygląda młodziej. Krioterapia to bezpieczny i skuteczny zabieg, który jest powszechnie stosowany przez aktorów, modelki i elitarnych sportowców.

Krioterapia miejscowa to technika łagodząca ból, która pomaga zredukować cellulit poprzez zmniejszenie stanu zapalnego. Jest również korzystna w przypadku rekonwalescencji sportowców i zmniejsza ból po zabiegach chirurgicznych. Krioterapia jest skuteczna w leczeniu prawie każdej części ciała. Najczęściej leczone obszary to szyja, górna i dolna część pleców, ramię i łokieć.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *