Czy domowa krioterapia jest bezpieczna?

Czy domowa krioterapia jest bezpieczna?

Jeśli szukasz bezpiecznego sposobu na złagodzenie bólu, możesz spróbować domowej krioterapii. Możesz wybierać spośród różnych metod, w tym kąpieli lodowej, krioterapii całego ciała i terapii okluzyjnej z użyciem taśmy duct tape. Ważne jest, aby pamiętać, że niektóre z tych metod mogą powodować skutki uboczne, takie jak migrena hemiplegiczna. Jeśli jednak jesteś ostrożny w stosowaniu tych metod, krioterapia domowa jest zdecydowanie bezpieczną opcją.

Terapia okluzji taśmą duktową

Ostatnie badanie sugeruje, że terapia okluzji taśmą duktową może być bardziej skuteczna niż krioterapia w leczeniu brodawek. Naukowcy porównali skuteczność obu zabiegów na 61 pacjentach z brodawkami zwykłymi. Grupa stosująca taśmę duct tape wykazała pełniejsze usunięcie brodawek niż grupa stosująca krioterapię.

Krioterapia polega na zastosowaniu ciekłego azotu na brodawkę. Jest ona zwykle powtarzana co dwa do trzech tygodni i może powodować pęcherze i infekcje – fragment ten jest wynikiem działań ekipy serwisu Świat Seniora. W przeciwieństwie do tego, terapia taśmą duct tape wydaje się być mniej inwazyjna i mniej prawdopodobne jest, że zdenerwuje dzieci. Wyniki badań zostały opublikowane w Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine.

Przeprowadzono kilka badań mających na celu określenie bezpieczeństwa terapii taśmą klejącą. Jedno z takich badań zostało przeprowadzone przez Wennera i jego współpracowników w szpitalu VA w Minneapolis w stanie Minnesota. Badani otrzymali siedmiodniowe wkładki i byli obserwowani co trzy tygodnie przez dwa miesiące. Następnie pacjenci byli badani w odstępach sześcio-, dwu- i jednomiesięcznych, aby stwierdzić, czy leczenie taśmą było skuteczne.

W jednym badaniu, przeprowadzonym w 2002 roku, również porównano taśmę duct tape z krioterapią. W badaniu wzięli udział pacjenci, którzy nie mogli odwiedzić kliniki, aby poddać się leczeniu. Zamiast tego przyklejali taśmę duct tape na swoje brodawki w domu. Pacjenci zostali poinstruowani, aby zostawić go na sześć dni w tygodniu. Zabieg ten może trwać do dwóch miesięcy, aby w pełni usunąć kurzajkę.

Kontrowersyjną metodą usuwania brodawek jest terapia okluzji taśmą duktową (DTOT), która polega na zakrywaniu brodawki taśmą duktową przez określony czas. Choć mechanizm działania DTOT nie jest do końca poznany, wydaje się, że stymuluje ona układ odpornościowy gospodarza. Ponadto na brodawki często stosowane są żelowe arkusze silikonowe.

Krioterapia w kąpieli lodowej

Krioterapia polega na zanurzeniu w zimnej kąpieli wodnej. Nie jest ona jednak bezpieczna dla każdego. Dotyczy to zwłaszcza osób z chorobami serca lub nadciśnieniem. Zimna woda może zwężać naczynia krwionośne, spowalniając przepływ krwi i narażając osoby na ryzyko zatrzymania akcji serca. Może to również skutkować hipotermią. Osoby z cukrzycą również powinny zachować ostrożność. Woda może być niebezpiecznie zimna, a jeśli nie jesteś przyzwyczajony do tego rodzaju zabiegów, powinieneś skonsultować się z lekarzem przed ich rozpoczęciem.

Poza oczywistym ryzykiem związanym z zimną wodą, kąpiele lodowe mogą być również niebezpieczne dla skóry. Na przemoczonej skórze może wystąpić zaczerwienienie i pieczenie, istnieje też ryzyko hipotermii, która może spowodować poważne powikłania. Na szczęście dostawca usług medycznych może przez cały czas monitorować temperaturę ciekłego azotu, a cały proces trwa zaledwie kilka minut.

Oprócz zdrowia fizycznego, krioterapia jest również znana z poprawy samopoczucia psychicznego. Badania wykazały, że terapia zimnem może zwiększyć produkcję endorfin, które sprawiają, że czujesz się lepiej. Może również zmniejszyć stan zapalny i zwiększyć poziom antyoksydantów. Wielu najlepszych sportowców stosuje również terapię zimnem jako część procesu odzyskiwania.

Ostatnie badanie wykazało, że kąpiele lodowe nie są niezbędne do regeneracji po ćwiczeniach. W rzeczywistości mogą one spowalniać wzrost mięśni. Nie oznacza to jednak, że nie powinieneś próbować ich w domu. Tak długo, jak przestrzegasz zasad bezpieczeństwa i stosujesz się do wskazówek, możesz bezpiecznie stosować krioterapię w kąpieli lodowej w domu.

Chociaż kąpiele lodowe mogą nie być bezpieczne dla wszystkich, mogą poprawić Twoje zdrowie. Może pomóc Ci zmniejszyć obrzęk i ból oraz promować produkcję kolagenu, który jest ważnym białkiem dla zdrowej skóry. Dodatkowo, może zmniejszyć twoją wrażliwość na ból. Jeśli niedawno cierpiałeś z powodu przeziębienia lub urazu, może to również pomóc w szybszym odzyskaniu zdrowia.

Krioterapia całego ciała

Krioterapia całego ciała to popularny nowy zabieg, który skupia się na chłodzeniu ciała. Poprzez wystawienie ciała na działanie ultrazimnego powietrza przez trzy minuty, zimno uruchamia naturalne mechanizmy lecznicze organizmu. Twój rdzeń, który jest centrum ciała, pracuje intensywnie, aby ogrzać i przetransportować krew do kończyn. To oczyszcza Twoją krew z toksyn i przenosi hormony i enzymy do reszty ciała. Wykorzystanie krioterapii całego ciała do kontroli ogólnoustrojowego stanu zapalnego może być bezpiecznym i skutecznym domowym sposobem na wiele bólów i dolegliwości.

Krioterapia całego ciała może być stosowana od jednego do pięciu razy w tygodniu. W profesjonalnych placówkach zaleca się, aby ludzie przechodzili sesje co najmniej dwa razy w tygodniu. Jednak dla przeciętnych ludzi wystarczy jeden lub dwa zabiegi w tygodniu. Częstotliwość sesji zależy od rodzaju i nasilenia bólów tkanek miękkich. Czas trwania sesji zabiegowej wynosi zazwyczaj od 1,5 do 3 minut.

Krioterapia nie jest odpowiednia dla osób z cukrzycą, a osoby z niektórymi schorzeniami nerwów powinny skonsultować się z lekarzem przed poddaniem się zabiegowi. Dla tych osób lepszym punktem wyjścia może być tradycyjna ekspozycja na zimno, która może przynieść równie obiecujące korzyści zdrowotne. Aby uniknąć odmrożeń, należy nosić luźne ubrania i rękawiczki oraz upewnić się, że ćwiczy się regularnie, aby utrzymać przepływ krwi. W zależności od rodzaju krioterapii, której się poddajesz, możesz również otrzymać zalecenie unikania jedzenia przez 12 godzin.

Krioterapia całego ciała nie jest wskazana dla kobiet w ciąży i osób z ciężkim nadciśnieniem. Również osoby z chorobami nerek lub dróg moczowych powinny jej unikać. Dodatkowo osoby z chorobami serca powinny skonsultować się z lekarzem przed poddaniem się zabiegowi.

Ryzyko migreny hemiplegicznej

Migrena hemiplegiczna to rodzaj bólu głowy charakteryzujący się brakiem koordynacji. Jest to zwykle wynik zmian w funkcjonowaniu móżdżku, który kontroluje koordynację, równowagę, poznanie i zachowanie. Niektóre z objawów tego typu migreny obejmują niekontrolowane powtarzające się ruchy oczu, niewyraźną mowę i brak koordynacji. Napady mogą być również powikłaniem tego typu migreny. Zaburzenie to jest dziedziczne i może występować w rodzinie.

Objawy migreny hemiplegicznej mogą być wywołane przez pewne pokarmy i zapachy, jasne światło i stres. Może być również wywołana przez uraz głowy, taki jak upadek lub wypadek. Ataki te mogą rozpocząć się u dziecka i mogą trwać przez wiele lat.

Rozpoznanie migreny hemiplegicznej opiera się na obecności specyficznych objawów, dokładnej ocenie klinicznej oraz wykonaniu wielu testów. U niektórych pacjentów zaburzenie występuje w rodzinie, u innych nie ma go w ogóle.

Pacjenci z migreną hemiplegiczną powinni szukać pomocy medycznej, jeśli doświadczą epizodu. Jest to rzadka, ale bardzo ciężka postać migreny. Może naśladować udar mózgu i powodować tymczasowy paraliż jednej strony ciała. Objawy zazwyczaj pojawiają się w ciągu pół godziny lub dłużej i mogą trwać przez wiele godzin lub dni. W ciężkich przypadkach migrenie hemiplegicznej może również towarzyszyć śpiączka lub encefalopatia. Ciężkie przypadki mogą wymagać nawet hospitalizacji.

Bezpieczeństwo krioterapii domowej

Bezpieczeństwo krioterapii domowej jest przedmiotem dyskusji. Może być ona skuteczną metodą leczenia, ale stwarza również ryzyko. Potencjalne ryzyko obejmuje uduszenie (brak tlenu w zamkniętym pomieszczeniu podczas zabiegu krioterapii), oparzenia i odmrożenia. Zabieg nie jest zatwierdzony przez FDA i nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, czy jest bezpieczny dla wszystkich.

Krioterapia może być niebezpieczna, jeśli jesteś w ciąży. Nie powinieneś również korzystać z niej, jeśli masz chorobę serca lub ciężkie nadciśnienie. Ponadto osoby poniżej 18 roku życia powinny zawsze mieć zgodę rodziców przed skorzystaniem z krioterapii. Najlepiej jest używać renomowanego produktu i dokładnie przestrzegać wskazówek.

Jeśli masz pewne dolegliwości zdrowotne, powinieneś skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem domowej krioterapii. Na przykład cukrzyca wpływa na zdolność organizmu do rozpoznawania uszkodzeń tkanek, więc nie powinieneś stosować krioterapii, jeśli masz tę chorobę. Jeśli masz problemy z sercem, nie jest dobrym pomysłem korzystanie z domowej krioterapii.

Z krioterapii całego ciała może korzystać każda osoba powyżej 11 roku życia, jednak osoby niepełnoletnie między 11 a 13 rokiem życia muszą mieć zgodę rodziców. Jeśli jesteś w wieku od 14 do 17 lat, nie musisz mieć zgody rodziców. Niskie temperatury mogą wynosić nawet -150 stopni Fahrenheita.

Krioterapia jest procedurą terapeutyczną, która wykorzystuje ekstremalnie niskie temperatury do zabicia nieprawidłowej tkanki. Krioterapia wykorzystuje ciekły azot lub gaz argon do zamrażania guzów i innych chorób. Jest ona wykorzystywana do różnych zastosowań, w tym do leczenia raka, niektórych rodzajów chorób skóry i wczesnych stadiów niektórych nowotworów.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *