Krioterapia – jakie są przeciwwskazania?

Krioterapia - jakie są przeciwwskazania?

Zanim spróbujesz Krioterapii, powinieneś skonsultować się ze swoim lekarzem. Zabieg ten może uszkodzić prawidłowe struktury Twojego ciała. Przed poddaniem się temu zabiegowi powinnaś wiedzieć, że spowoduje on podrażnienie i zaczerwienienie Twojej skóry. Może również uszkodzić twoje nerwy.

Krioterapia powoduje zaczerwienienie i podrażnienie skóry

Chociaż krioterapia jest bezpiecznym zabiegiem, to jednak powoduje pewne przebarwienia skóry i może powodować niewielkie blizny w leczonym obszarze. Zabieg może również powodować powstawanie pęcherzy. Pęcherze te ustępują po kilku dniach i tworzą strup. Niektórzy pacjenci odczuwają również ból lub kłucie po zabiegu. Po zabiegu skóra w leczonym obszarze będzie prawdopodobnie ciemnoczerwona lub brązowa ze strupami.

Krioterapia może również leczyć łagodne choroby skóry, w tym brodawki i rogowacenie aktyniczne. Brodawki to narośla skórne wywołane przez wirus brodawczaka ludzkiego, które mogą być nieestetyczne. Krioterapia może również leczyć rogowacenie aktyniczne, czyli szorstkie plamy powstałe w wyniku długotrwałej ekspozycji na słońce. Występują one powszechnie na dłoniach, twarzy i skórze głowy.

Po krioterapii ważna jest pielęgnacja. Pacjenci powinni unikać pływania i gorących kąpieli przez co najmniej tydzień po zabiegu. Powinni również unikać stosowania jakiegokolwiek makijażu lub produktów zapachowych do czasu, gdy obszar poddany zabiegowi w pełni się zregeneruje. Jeśli rozważasz krioterapię, skonsultuj się z lekarzem.

Podczas zabiegu, ciekły azot jest aplikowany na dotknięty obszar. Zamraża to obszar i zabija komórki rakowe i nieprawidłowe komórki. Pacjent może odczuwać pewne zaczerwienienie i podrażnienie, ale skóra zagoi się w ciągu 3 do 6 tygodni. Niektóre niewielkie efekty uboczne to podrażnienie skóry, drętwienie lub mrowienie. Te efekty uboczne zwykle ustępują w ciągu kilku dni, jednak w przypadku ich utrzymywania się pacjenci powinni zwrócić się do lekarza.

Krioterapia jest bezpiecznym zabiegiem, który można wykonać w celu leczenia różnych łagodnych chorób skóry. Najczęściej stosuje się ją do usuwania rogowacenia aktynicznego, brodawek wirusowych, rogowacenia łojotokowego i choroby Bowena, chociaż może być również stosowana do leczenia powierzchownych raków podstawnokomórkowych. Krioterapia jest zwykle wykonywana przez dermatologa lub lekarza ogólnego w ramach rutynowej konsultacji ambulatoryjnej.

Krioterapia może powodować zaczerwienienie i podrażnienie skóry. Zabieg jest jednak stosunkowo bezpieczny i stanowi bezpieczniejszą alternatywę dla leków. Ważne jest jednak, aby ściśle przestrzegać procedury. Krioterapia powinna być stosowana ostrożnie. Jeśli pacjent ma jakiekolwiek owrzodzenia, powinien przykryć je bandażem na 3 dni. Jeśli obszar jest podatny na powstawanie pęcherzy, może być wymagany dalszy opatrunek.

Krioterapia jest często wykonywana u pacjenta w znieczuleniu ogólnym. Lekarz używa specjalnego urządzenia zwanego krioprobówką, aby dostarczyć ciekły azot do komórek nowotworowych wewnątrz organizmu. Urządzenie to jest wprowadzane przez małe nacięcie w skórze. Lekarz może wykorzystać obrazowanie ultradźwiękowe do przeprowadzenia krioprobówki przez zaatakowaną tkankę.

Zabieg pozostawi mały czerwony obszar na leczonej skórze. Skóra będzie również wyglądać na podrażnioną i z pęcherzami. W zależności od wielkości dotkniętego obszaru, zaczerwienienie i podrażnienie może utrzymywać się przez kilka tygodni. Skóra w końcu się zagoi, chociaż zmiana jest nadal widoczna.

Krioterapia powoduje uszkodzenia nerwów

Krioterapia jest formą leczenia bólu, która istnieje od dziesięcioleci. Krioterapia jest stosowana w celu zmniejszenia ostrego i przewlekłego bólu. Ból ostry często wynika z urazu lub choroby i jest łatwiejszy do leczenia niż ból przewlekły, który jest spowodowany przez szereg czynników. Wspólne mechanizmy leżące u podstaw bólu przewlekłego obejmują regenerację nerwów oraz mechaniczne lub chemiczne podrażnienia. Krioterapia ma minimalne efekty uboczne, ale powinna być stosowana z ostrożnością.

Krioterapia działa poprzez zastosowanie ekstremalnego zimna na nerwy, zmniejszając ich prędkość przewodzenia. Chociaż może to przynieść ulgę w bólu, może również trwale uszkodzić nerwy. Poprzednie badania wykazały, że krioterapia zmniejsza prędkość przewodzenia nerwów czuciowych i ruchowych. Chociaż krioterapia jest skuteczna w zmniejszaniu bólu, powinna być stosowana tylko w przypadku nerwów położonych głębiej niż skóra.

Chociaż krioterapia jest szeroko stosowana w przypadku ostrych urazów sportowych, istnieje ryzyko uszkodzenia nerwów, zwłaszcza jeśli jest stosowana niewłaściwie. Ponadto, długotrwała krioterapia może spowodować uszkodzenie nerwów obwodowych. Chociaż urazy te są rzadkie, mogą sprawić, że sportowcy będą tymczasowo niepełnosprawni, co utrudni im rywalizację. Na szczęście większość przypadków ustępuje samoistnie po kilku miesiącach.

Krioterapia może leczyć zlokalizowane obszary raka i nieprawidłowe komórki skóry. Może również złagodzić ból i stan zapalny. Jest również korzystna dla pacjentów cierpiących na gonty lub PHN. Krioterapia jest również skuteczna w zmniejszaniu bólu i stanu zapalnego u kobiet w ciąży. Chociaż badania są nadal prowadzone, krioterapia była stosowana do łagodzenia bólu, zmniejszania migreny i fibromialgii.

Osoby z cukrzycą nie są zalecane do krioterapii. Choroba ta wpływa na zdolność układu nerwowego do wykrywania uszkodzeń tkanek. Przed poddaniem się zabiegowi krioterapii najlepiej skonsultować się z lekarzem. Zabieg krioterapii jest zwykle wykonywany w gabinecie lekarskim. Jednak u niektórych osób mogą rozwinąć się przewlekłe problemy z nerwami, w tym CIPN.

Pomimo tych zagrożeń, badacze wciąż próbują zrozumieć, jak krioterapia może wpływać na ból. Badania nad bólem przewlekłym wykazały obiecujące wyniki zarówno w przypadku krioterapii miejscowej, jak i całego ciała. U niektórych pacjentów redukcja bólu jest odczuwana już przy pięciu stopniach Celsjusza i zmniejsza się w miarę kontynuowania leczenia zimnem.

Chociaż niektóre osoby doświadczają przejściowych efektów ubocznych, są one na ogół łagodne i tymczasowe. Większość osób z uszkodzeniem nerwów nie odczuwa w ogóle żadnych skutków. Krioterapia jest ogólnie bezpieczna dla większości ludzi, ale osoby z neuropatią lub cukrzycą nie powinny się jej poddawać. Mogą one nie odczuwać żadnych skutków ubocznych, ale ważne jest, aby zgłosić się do lekarza w celu dalszej oceny.

Krioterapia jest skuteczną procedurą kontrolowania bólu, zwłaszcza w kolanach. Może być również stosowana do kontroli bólu wokół zabiegu chirurgicznego. Może być również stosowana w leczeniu zlokalizowanych nowotworów i nieprawidłowych komórek skóry. Zabieg polega na wprowadzeniu sondy do krioterapii do tkanki w pobliżu uszkodzonego nerwu. Następnie temperatura sondy spada do punktu zamarzania i unieszkodliwia nerw. Zabieg ten może pomóc złagodzić ból, który jest spowodowany podrażnieniem nerwu.

Krioterapia powoduje uszkodzenie normalnych struktur

Krioterapia jest stosunkowo nową metodą leczenia w celu usunięcia komórek rakowych i innych przypadłości. Jest to stosunkowo bezpieczna procedura, ale ludzie powinni być świadomi ryzyka. Zabieg ten może uszkodzić normalne struktury i może być początkowo niewygodny. Jednak odczucie to poprawia się z każdym zabiegiem i w miarę jak ciało przyzwyczaja się do niskich temperatur. Chociaż zabieg jest ogólnie uważany za bezpieczny, nie jest zalecany dla kobiet w ciąży i dzieci, a także dla osób z poważnymi chorobami serca.

Zabieg można wykonać na trzy sposoby: miejscowo na skórę, przez sondę przypominającą igłę lub chirurgicznie. Proces ten jest najczęściej stosowany w przypadku zmian skórnych, choć może być również stosowany w przypadku zmian w oku lub kości. Krioterapia wykonywana chirurgicznie polega na wykonaniu nacięcia w skórze i zastosowaniu sondy igłowej. Krioterapia może być również stosowana na piersi, nerki i inne struktury wewnętrzne. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby określić długoterminową skuteczność krioterapii w przypadku tych schorzeń.

Krioterapia jest również niebezpieczna dla osób z pewnymi schorzeniami zdrowotnymi. Może uszkodzić wątrobę, nerki lub moczowody, co może prowadzić do silnego bólu lub krwawienia. Ponadto może uszkodzić odbytnicę i jelita. W ciężkich przypadkach może dojść do perforacji, co prowadzi do potencjalnie zagrażającej życiu infekcji. Krioterapia może spowodować uszkodzenie nerwów i utratę czucia w dotkniętym obszarze.

Krioterapia może wpływać na szeroki zakres reakcji fizjologicznych, w tym metabolizm, przepływ krwi i obrzęk. Może również wpływać na funkcję sercowo-naczyniową, nerwowo-mięśniową i endokrynologiczną. Ponadto, obniżenie temperatury tkanek może wywołać zmiany w organizmie, które są związane z regeneracją. Te zmiany fizjologiczne mogą ułatwiać regenerację po niektórych rodzajach ćwiczeń. Jednak potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić, czy korzyści z krioterapii są większe niż placebo.

Krioterapia może również prowadzić do zmienionego przepływu krwi, co może być pomocne w odzyskiwaniu sił po ćwiczeniach o wysokiej intensywności. Może jednak powodować remodeling naczyń i zmniejszać dostarczanie O2. Dlatego ważne jest, aby rozważyć długoterminowe skutki krioterapii dla sportowców.

Chociaż potencjalne szkody wyrządzone przez krioterapię są minimalne, warto zauważyć, że zabieg ten nie jest odpowiedni dla osób z historią urazów spowodowanych zimnem. Ponieważ temperatura mięśni i skóry nie jest taka sama jak temperatura rdzenia, ryzyko zamrożenia do wysokiej temperatury jest większe dla osób z pewnymi warunkami medycznymi.

Kriochirurgia może być skuteczną metodą leczenia zmian łagodnych lub przedzłośliwych. Jest popularną terapią drugiego rzutu dla pacjentów, którzy nie chcą poddać się operacji. Jest to również doskonała opcja dla pacjentów, którzy chcą mieć procedurę ambulatoryjną. Może być nawet stosowana jako procedura paliatywna u pacjentów z nowotworami.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *