Usuwanie żylaków za pomocą fal radiowych

Usuwanie żylaków za pomocą fal radiowych

Zabieg ten polega na wykorzystaniu energii o częstotliwości radiowej do zniszczenia żyły. Fale aplikowane są w pulsach, a proces ten zakończony jest podczas jednej wizyty. Przed rozpoczęciem zabiegu na żylaka nakładany jest środek miejscowo znieczulający. Obszar, w którym zostanie wprowadzony cewnik, jest znieczulany za pomocą środka znieczulającego miejscowo. Cewnik jest wprowadzany przez małe nacięcie na skórze i umieszczany w nieprawidłowej żyle. Elektroda o częstotliwości radiowej jest następnie przesuwana przez cewnik do odsłoniętej końcówki w miejscu leczenia, gdzie stosowana jest energia o częstotliwości radiowej.

Ablacja prądem o częstotliwości radiowej

Ablacja prądem o częstotliwości radiowej to mało inwazyjny zabieg usuwania żylaków. Wykonywana jest w szpitalnej sali operacyjnej i wymaga jedynie niewielkiego nacięcia. Zabieg trwa zwykle około 30 minut i zazwyczaj nie powoduje bólu. Chirurg używa haka, który jest wprowadzany przez to nacięcie i delikatnie wyciąga żylaka.

Zabieg wykonywany jest przez Radiologa Interwencyjnego Endowaskularnego RIA i jest procedurą ambulatoryjną. Jest znacznie bezpieczniejszy od operacji usunięcia żylaków i nie wymaga pobytu w szpitalu. Procedura wykorzystuje niewielkie nacięcie, często tylko kilka milimetrów, do leczenia żyły o długości do 30 cali. Po zabiegu pacjenci otrzymują znieczulenie miejscowe, aby zminimalizować ból i dyskomfort. Procedura zazwyczaj pozostawia tylko minimalne zasinienie lub obrzęk, a czas rekonwalescencji wynosi od 10 do 14 dni.

Endovenous ablacja termiczna

Procedura ta wykorzystuje fale radiowe do zniszczenia nieprawidłowej żyły w nodze. Jest to zazwyczaj zabieg ambulatoryjny, choć w najcięższych przypadkach pacjent może otrzymać znieczulenie ogólne. Najpierw do żyły poniżej kolana wprowadza się cewnik. Następnie do żyły wstrzykuje się roztwór zawierający środek znieczulający i wodę z solą. Po zamknięciu żyły cewnik jest usuwany.

Po zidentyfikowaniu żyły wykonywane jest badanie ultrasonograficzne. Następnie wprowadza się cienki światłowód. Następnie za pomocą fal radiowych dostarczana jest energia laserowa lub termiczna. Po krótkim czasie rekonwalescencji, pacjenci są zachęcani do chodzenia lub wznowienia normalnych codziennych czynności. Ból po zabiegu jest zazwyczaj minimalny, a w przypadku bólu lub dyskomfortu przepisywane są leki przeciwbólowe bez aspiryny.

Laserowa ablacja żył

Pierwszym etapem zabiegu jest wprowadzenie cewnika do leczonej żyły. Chirurg następnie wprowadza włókno lub elektrodę przez cewnik. Włókno lub elektroda są następnie odciągane do tyłu, aż zostaną odsłonięte. Chirurg następnie wprowadza miejscowe znieczulenie wokół żyły i używa ultradźwięków do kierowania wprowadzeniem. Następnie, niewielka ilość energii jest stosowana do żyły przy użyciu lasera lub fal radiowych. Przepływ krwi jest następnie przekierowany do pobliskich zdrowych żył.

Zabieg jest zazwyczaj wykonywany w warunkach ambulatoryjnych, a procedura nie jest bolesna. Przed zabiegiem pacjentowi podawane jest znieczulenie miejscowe. Znieczulenie miejscowe jest następnie używane do znieczulenia obszaru wokół żylaka. Następnie przez żyłę wprowadzana jest cienka rurka. Energia o częstotliwości radiowej jest aplikowana do żyły w 20-sekundowych odstępach. Ciepło wytwarzane przez promieniowanie uszkadza żyłę. Po zakończeniu zabiegu żyła zostaje zasadniczo zamknięta, a jej funkcję przejmują zdrowsze żyły.

Endovenous thermal ablation for varicose veins

Endovenous thermal ablation jest minimalnie inwazyjną procedurą, która trwale zamyka problematyczne żyły. Procedura ta jest idealna dla pacjentów, którzy szukają trwałego rozwiązania dla swoich żylaków. W przeciwieństwie do innych zabiegów, endovenous ablacja termiczna obejmuje krótki pobyt w szpitalu i minimalny czas rekonwalescencji. Zabieg ten ma wiele zalet, w tym zmniejszone ryzyko infekcji oraz zmniejszenie bólu i zasinień.

Endovenous thermal ablation polega na użyciu cienkiego, cewnika i jest zwykle wykonywany w klinice. Przed zabiegiem stosuje się miejscowe znieczulenie. Aby wprowadzić cewnik, wykonuje się niewielkie nacięcie nad żyłą. System obrazowania ultradźwiękowego będzie prowadzić cewnik, jak to przechodzi przez żyłę. Cewnik jest następnie umieszczany wewnątrz żyły, a końcówka o częstotliwości radiowej jest wykorzystywana do nakierowania na nieprawidłowe ściany naczyń krwionośnych.

Nawroty żylaków

Ablacja prądem o częstotliwości radiowej jest procedurą mało inwazyjną, która jest równie skuteczna jak tradycyjna operacja żylaków. Ma również tę zaletę, że jest mniej inwazyjna, z mniejszym bólem, siniakami i bliznami po zabiegu. Została ona zalecona przez National Institute for Health and Care Excellence. W niektórych przypadkach po zabiegu może nastąpić kurs skleroterapii piankowej.

Pierwsza generacja cewników do termicznej ablacji endovenous nie wykorzystywała liniowej gęstości energii endovenous i miała słabe wskaźniki ablacji. Do niskiego odsetka powodzeń mogło się przyczynić kilka czynników, w tym tumescencja, brak zrozumienia rozprzestrzeniania się energii cieplnej oraz różne rozmiary żył. Jednak główną przyczyną nawrotów była progresja choroby lub nowy refluks w żyłach, które wcześniej były leczone z powodzeniem.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *