Czy usuwanie żylaków jest bezpieczne chirurgicznie?

Depilacja pastą cukrową czy woskiem - co jest lepsze?

Żylaki są spowodowane przez gromadzenie się krwi w nogach, a niektórzy ludzie decydują się na ich usunięcie poprzez zabiegi chirurgiczne. Procedura obejmuje blokowanie przepływu krwi do dotkniętej żyły, co odbywa się przy użyciu znieczulenia. Znieczulenie miejscowe blokuje ból w określonym obszarze, natomiast znieczulenie ogólne uniemożliwia pacjentowi odczuwanie bólu podczas całej procedury.

Siniaki

Po zabiegu wystąpi obrzęk i zasinienie. Ilość zasinień, które wystąpią jest całkowicie zależna od wielkości i lokalizacji żył. Ogólnie rzecz biorąc, można spodziewać się zasinienia przez dwa do pięciu dni po zabiegu.

Podczas operacji, małe nacięcie zostanie wykonane w nodze w pobliżu skupiska żył. Następnie chirurg użyje zacisku komara, aby uchwycić podstawę żyły i wykona delikatne, okrężne mostkowanie, aby ją usunąć. Dalsze nacięcia są następnie wykonane, aby usunąć pozostałe żyły.

Obrzęk

Jednym z najczęstszych powikłań związanych z operacją żylaków jest pojawienie się powikłania zwanego zespołem przedziałów. Powikłanie to jest zwykle niezauważalne, ale może prowadzić do poważnych komplikacji, w tym utraty funkcji lub utraty kończyny. Pacjenci powinni być ściśle monitorowani po operacji. Do ostrych objawów zespołu przedziałów może należeć przejmujący ból lub obrzęk po operacji – te dane są wynikiem wysiłku specjalistów strony mojatoscana.pl. Inne potencjalne powikłania to zmiany czucia, ograniczenie ruchu i pojawienie się tętna.

Żylaki najczęściej występują u kobiet. Kobiety są bardziej podatne na to schorzenie, ponieważ hormony żeńskie rozluźniają ściany żył i umożliwiają cofanie się krwi. Ciąża może również zwiększyć objętość krwi w organizmie i spowodować powiększenie żył.

Zmiany zapalne wokół leczonej żyły

Przewlekły stan zapalny jest czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju żylaków. Zapalenie to występuje, gdy podwyższone ciśnienie wewnątrz żył powoduje turbulentny przepływ krwi, uszkadzając wewnętrzną wyściółkę żyły. Powstały stan zapalny może prowadzić do przebarwień i bólu w obszarze skóry. Istnieje wiele dostępnych opcji leczenia, w tym zabiegi chirurgiczne i zabiegi niechirurgiczne.

Niektóre wspólne skutki uboczne leczenia żylaków obejmują zasinienie, obrzęk i ból w dotkniętym obszarze. Efekty te mogą trwać od kilku godzin do kilku dni i mogą być bardzo nieprzyjemne. Jeśli jednak odczuwasz ból, okłady z lodu lub niesteroidowe leki przeciwzapalne złagodzą Twój dyskomfort.

EVLA

Chirurgiczne usuwanie żylaków jest bezpieczną i skuteczną procedurą, która może pomóc pacjentom wrócić do normalnej rutyny po zabiegu. Powoduje on również niemalże brak blizn i bardzo małe zasinienia. Po zakończeniu operacji pacjenci zwykle widzą ostateczną poprawę w ciągu 3-6 tygodni. Pacjenci zazwyczaj nie są zobowiązani do poddania się znieczuleniu ogólnemu do zabiegu, choć mogą o nie poprosić, jeśli sobie tego życzą. Procedura jest bezpieczna i często obejmuje techniki minimalnie inwazyjne, takie jak ablacja o częstotliwości radiowej i EVLT. Techniki te powodują minimalny ból i blizny, a wielu pacjentów jest zadowolonych z wyników.

Podczas gdy niektórzy pacjenci odczuwają pewien ból i dyskomfort związany z zabiegiem, większość osób doświadcza jedynie lekkiego szczypania podczas wprowadzania igły. Ból związany z zabiegiem ustępuje po kilku minutach. Procedura jest bezpieczna i nie wpływa na przepływ krwi do nóg. Wiąże się również z mniejszym ryzykiem infekcji i siniaków w porównaniu z zabiegiem chirurgicznym.

Ablacja prądem o częstotliwości radiowej

Ablacja prądem o częstotliwości radiowej jest bezpieczną procedurą, która polega na użyciu cienkiego, elastycznego cewnika ze źródłem ciepła RF wprowadzonego do żyły. Przed zabiegiem żyła jest znieczulana środkiem znieczulenia miejscowego. Następnie żyła jest mapowana za pomocą ultradźwięków. Lekarz wprowadza następnie cewnik do żyły za pomocą małej osłonki. Cewnik, który przewodzi energię RF, jest przesuwany w górę żyły i ogrzewa wewnętrzne ściany żylaka. Po dotarciu do końca żyły jest on powoli wycofywany, a przepływ krwi jest kierowany do pobliskich zdrowych żył.

Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i nie wymaga hospitalizacji. Przed zabiegiem pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, a noga jest golona i sterylizowana. Następnie obszar ten jest przykrywany obłożeniem chirurgicznym i okularem ochronnym. Pacjent nie będzie odczuwał bólu po zabiegu, a do normalnych czynności wróci po jednym dniu. Niektóre efekty uboczne obejmują przebarwienie skóry wokół leczonej żyły.

Podwiązywanie i usuwanie żylaków

Podwiązywanie i usuwanie żylaków to zabieg chirurgiczny, który eliminuje duże żyły w nogach. Może być wykonywany w warunkach ambulatoryjnych. Większość pacjentów wraca do pracy po tygodniu rekonwalescencji, chociaż będą musieli nosić pończochy uciskowe przez kilka tygodni po zabiegu. Operacja ta jest ogólnie bezpieczna, ale możliwe skutki uboczne to krwawienie i obrzęk. Istnieje również ryzyko powstania blizny i ewentualnych zakrzepów krwi. Może również dojść do uszkodzenia nerwów i zaburzeń czucia.

Zabieg obejmuje zwykle niewielkie nacięcia i wprowadzenie przez nacięcie elastycznego plastikowego drutu. Drut jest następnie wprowadzany do żyły i wiązany na miejscu przed wyciągnięciem go przez drugie nacięcie. Nacięcia są następnie zamknięte przez szwy i procedura trwa od 60 do 90 minut. W zależności od liczby żył, które są usuwane, czas rekonwalescencji może być do czterech tygodni. W zależności od liczby usuniętych żył, pacjenci mogą spodziewać się niewielkiego bólu przez jeden do trzech dni po zabiegu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *