Tonsillectomia elektrochirurgiczna

Tonsillectomia elektrochirurgiczna

tonsillektomia elektrochirurgiczna to zabieg usunięcia migdałków, który wykonuje się przy użyciu elektrokauteryzmu lub elektrokauteryzmu monopolarnego. Nie jest ona tak inwazyjna jak niektóre inne metody chirurgiczne. Jednak nadal istnieją pewne zagrożenia z nią związane. W tym artykule omówimy korzyści i ryzyko z nią związane, w tym jak długo trwa procedura.

Oto artykuł, który jest rezultatem naszej kreatywnej współpracy z salon-ekspresja.pl

Elektroda aktywna

Elektroda aktywna do tonsillektomii to narzędzie chirurgiczne z zespołem ostrzy zintegrowanych w stożkowej obudowie. Urządzenie to posiada również port ssący i może mieć wymienne końcówki. Oba te elementy zostały zaprojektowane w celu optymalizacji usuwania tkanki podczas zabiegu. Do odsysania można zastosować połączenie mechanicznego nacisku i koagulacji plazmowej.

Obecna elektroda czynna do tonsillektomii jest bipolarna i wykorzystuje elektrodę w kształcie wrzeciona do wytworzenia stożkowego pola elektrycznego. Technika ta może indukować parę wodną w głębszych tkankach migdałka. Wykazano również, że zmniejsza ona liczbę przypadków tonsillektomii. Naukowcy w Niemczech pracują nad udoskonaleniem tej procedury i mają nadzieję, że ta nowa technologia pomoże uratować życie.

Chociaż elektrody bipolarne są bezpieczniejsze niż elektrody monopolarne, nadal istnieją zagrożenia i powikłania związane z ich stosowaniem. Pacjenci mogą doświadczyć łagodnych bocznych uszkodzeń termicznych w pobliżu elektrod. Dodatkowo, elektrody bipolarne są bardziej skuteczne w leczeniu dolnych turbin. Elektroda bipolarna zachowuje również nabłonek.

Dyssekcja na zimno

Dyssekcja na zimno jest często stosowaną procedurą w przypadku tonsillektomii. Polega na użyciu metalowych instrumentów do oddzielenia migdałka i torebki migdałkowej od tkanek. Rozbiórka migdałka zwykle rozpoczyna się od górnego bieguna, a następnie kontynuowana jest do podstawy języka. Niektóre techniki obejmują elektrokauteryzację lub tonsillektomię wspomaganą laserem. Metody te mają kilka zalet w porównaniu z tradycyjną dysekcją na zimno.

Badacze porównali ból i czas trwania tonsillektomii elektrochirurgicznej przy użyciu dwóch metod. Dysekcja na zimno skróciła czas spędzony na sali operacyjnej i zmniejszyła śródoperacyjną utratę krwi, ale jej stosowanie zwiększa odsetek krwotoków pooperacyjnych. W National Tonsil Surgery Register w Szwecji badacze dokonali przeglądu 15 734 pacjentów i stwierdzili, że odsetek krwawień pooperacyjnych był wyższy w przypadku stosowania zimnej dysekcji, koblacji i nożyczek diatermicznych.

Elektrokauteryzacja monopolarna

W niedawnym badaniu porównano efekty zastosowania elektrokauteryzacji monopolarnej do tonsillektomii z TWS u pacjentów z nawracającym przewlekłym zapaleniem migdałków. Objęto nim 50 pacjentów w wieku 20 lat i starszych. Pacjenci zostali wybrani na podstawie wskazań do tonsilektomii, które obejmowały przerost migdałków i przewlekłe nawracające zapalenie migdałków. Z badania wykluczono pacjentów z ropniem okołomigdałkowym lub zespołami krwotocznymi.

Technikę operacyjną wykonano u kolejnych pacjentów, którzy spełnili kryteria włączenia i wyrazili świadomą zgodę. Pacjentów przydzielono losowo do grupy koblacji lub grupy elektrokauteryzacji monopolarnej za pomocą programu komputerowego SPSS. Pacjenci byli operowani przez tego samego chirurga. Po operacji zostali wypisani do domu i otrzymali antybiotyki dożylnie. Pooperacyjna dieta płynna była zalecana przez trzy do 10 dni.

Migdałki laserowe

Migdałki laserowe w przypadku migdałków są alternatywą dla tonsillotomii. W tonsillotomii migdałki są całkowicie usuwane. W tonsillektomii laserowej, migdałki są usuwane za pomocą lasera. Procedura ta może mieć wiele zalet, w tym większy komfort i krótszy czas rekonwalescencji.

Migdałki laserowe zmniejszają ilość krwawienia związanego z tonsillektomią. W niektórych przypadkach może być konieczne ponowne przyjęcie pacjenta do szpitala i poddanie go kolejnej operacji, jeśli krwawienie utrzymuje się. Ponadto niektórzy pacjenci mogą zdecydować się na inną procedurę ze względu na ryzyko.

W 2005 roku Royal College of Surgeons England przeprowadziło National Prospective Tonsillectomy Audit. W badaniu stwierdzono, że tonsillektomia laserowa jest bezpieczna, skutkuje krótszym okresem rekonwalescencji i mniejszym bólem po zabiegu. Jednak większy był odsetek pacjentów z utrzymującymi się objawami migdałków sześć miesięcy po tonsillektomii. Wyniki te sugerują, że tonsillektomia laserowa może być realną alternatywą dla tonsillektomii w tej grupie pacjentów.

Ból pooperacyjny

tonsillektomia elektrochirurgiczna jest jedną z najczęstszych operacji otorynolaryngologicznych, stanowiąc 20 procent wszystkich operacji. Może być bardzo skuteczna, ale może też powodować znaczny ból pooperacyjny. Ból ten może przeszkadzać w przyjmowaniu pokarmów i powodować gorączkę. Aby zmniejszyć ten ból, opracowano różne techniki chirurgiczne. Jedna z technik, cold dissection, wiąże się z mniejszym bólem, ale większą utratą krwi i dłuższym czasem operacji.

W badaniu 32 pacjentów w wieku od 18 do 30 lat randomizowano do otrzymania tonsillektomii PKT lub MCT. Przez 21 dni prowadzono u nich dzienniczek bólu, a asystent badawczy dzwonił do nich dwa razy w tygodniu, aby sprawdzić poziom bólu. Oprócz oceny bólu badacze mierzyli czas operacji, utratę krwi i powikłania.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *