Elektrokoagulacja sutka – co to jest?

Jaką maść wybrać na żylaki?

Elektrokoagulacja sutka jest procedurą medyczną stosowaną w celu koagulacji krwi w sutku. Zabieg ten może być wykonany u osoby cierpiącej na PND, ale wiąże się z wieloma zagrożeniami. Jednym z nich jest zwiększone ryzyko rozwoju nowotworu.

Patologiczna wydzielina z sutka (PND)

PND jest częstą dolegliwością u kobiet i często towarzyszą jej inne objawy. W celu wykluczenia złośliwości konieczne jest jednak przeprowadzenie dokładnej diagnostyki. Rozpoznanie stawia się na podstawie badania klinicznego i charakteru wydzieliny z sutka. Może ona obejmować początek, ilość i kolor. Chociaż wywiad dotyczący wydzieliny z sutka może sugerować podstawową fizjologiczną przyczynę, ważne jest, aby wykluczyć inne schorzenia. Patologiczna wydzielina z sutka może być obustronna lub wielopostaciowa, o białym lub żółtawym kolorze. Sporadycznie wydzielina może być krwista lub surowicza.

Chociaż większość wydzieliny z sutka jest fizjologiczna i łagodna, około 15% przypadków może mieć charakter patologiczny i być wynikiem raka piersi. Bezobjawowe kobiety powinny poddać się badaniu mammograficznemu lub ultrasonograficznemu w przypadku wystąpienia wydzieliny z sutka. Mammografia ma jednak małą czułość w rozpoznawaniu patologicznej wydzieliny z sutka, a cytologia jest podatna na fałszywe negatywy i może być niejednoznaczna – informacja ta jest efektem badania ekspertów serwisu ithelpyou.pl.

Badanie diagnostyczne zwane fiberoduktoskopią (FDS) może być stosowane w celu ustalenia, czy brodawczak dotknął sutka. Ta metoda endoskopowa umożliwia lekarzowi obejrzenie nabłonka przewodów przez endoskop. Skuteczność fiberoduktoskopii pozostaje jednak kontrowersyjna. Podczas gdy w niektórych badaniach wykazano istotne korelacje między FDS a wynikami patologii, w innych nadal dyskutuje się nad jej przydatnością.

Elektrokoagulacja sutka

Elektrokoagulacja sutka jest procedurą chirurgiczną, która wykorzystuje prąd elektryczny do niszczenia nieprawidłowej tkanki. Procedura ta jest często stosowana do kontroli krwawienia podczas operacji lub po urazie. Lekarz przepuszcza prąd elektryczny przez elektrodę umieszczoną na tkance. Prąd elektryczny powoduje, że końcówka elektrody nagrzewa się i spala tkankę. Elektrokoagulacja jest również znana jako elektrofulguracja lub elektrochirurgia.

Badania diagnostyczne, które wykonuje się u kobiet z PND, obejmują potrójną ocenę, badanie fizykalne oraz badania obrazowe, w tym mammografię, ultrasonografię i biopsję rdzeniową sterowaną obrazem. Ponieważ zmiany PND występują blisko sutka, standardowa mammografia może nie obrazować ich w odpowiedni sposób. Specjalista może jednak wykonać specjalne badanie ultrasonograficzne, które pomoże zdiagnozować zmiany PND.

Zwiększone ryzyko raka po elektrokoagulacji sutka

Kobiety z PND powinny być oceniane pod kątem raka inwazyjnego poprzez potrójną ocenę, która obejmuje badanie fizykalne, mammografię i USG. Do potwierdzenia rozpoznania może być konieczne wykonanie biopsji rdzeniowej sterowanej obrazem. Ponieważ zmiany PND są zlokalizowane blisko sutka, mogą być trudne do uwidocznienia w standardowej mammografii. Do wykrycia zmian można jednak wykorzystać specjalną ultrasonografię.

Mimo zgłaszanych częstości powikłań ryzyko raka po NSM nie jest tak duże, jak kiedyś sądzono. Technikę tę początkowo wprowadzono u chorych z grupy wysokiego ryzyka, w tym u kobiet z rakiem, ale wyniki były mieszane. Jednak dzięki dalszym badaniom, NSM została zaakceptowana w szerokim zakresie ustawień. Wskaźnik powikłań zmniejszył się do około pięciu do dziesięciu procent, a większość pacjentów poddawana jest leczeniu zachowawczemu.

Do badania włączono również kobiety z chorobą Pageta, rzadką postacią raka piersi, która dotyka wyłącznie kobiety. Charakteryzuje się ona zmianami zapalnymi w sutku, które mogą rozciągać się na otoczkę, czyli okrągły ciemny obszar otaczający sutek. Może również powodować wydzielinę z sutka. Uważa się, że komórki Pageta są obecne w najbardziej zewnętrznej warstwie skóry i są odpowiedzialne za tę chorobę.

Diagnoza

Diagnoza elektroporacji sutka wymaga dokładnego wywiadu dotyczącego objawów i oznak sutka. Pacjentki powinny opisać czas trwania objawów, kolor, ilość i rodzaj wydzieliny. Konieczne jest również badanie przedmiotowe w celu wykluczenia raka lub innego schorzenia.

Biopsja lewego sutka wykazuje brodawkowatą hiperplazję naskórka i dobrze odgraniczone gruczoły skóry właściwej. Gruczoły te były dodatnie dla antygenu błony nabłonkowej i barwienia cytokeratyny pięć-sześć. Aktyna mięśni gładkich i p63 były również pozytywne, wskazując na komórki myoepitelialne. Następnie zaklinowano sutek i wypisano pacjentkę.

Jeśli sutek nie wykazuje oznak raka sutka, rozwiązaniem może być elektrokoagulacja. Procedura ta jest skuteczna w leczeniu małych guzów, które znajdują się w bliskiej odległości od otoczki. Jest on często wykonywany u kobiet, które nie są w ciąży i są zdrowe.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *