Elektrokoagulacja szyjna – co to jest?

Domowe sposoby na żylaki

Elektrokoagulacja szyjki macicy to zabieg chirurgiczny polegający na koagulacji naczyń krwionośnych okolicy szyjki macicy. Może być wykonywany kilkoma technikami, m.in. waporyzacją laserową, koagulacją w podczerwieni oraz powolnym zamrażaniem i rozmrażaniem. Przed wykonaniem elektrokoagulacji szyjki macicy, pacjentka układana jest w pozycji litotomijnej. Przed użyciem urządzenie zasilające jest ustawiane na odpowiedni impuls. Następnie pacjent jest trzymany za vulselum, a ręczny aplikator jest trzymany z palcem wskazującym na spuście. Końcówka sondy jest trzymana prostopadle do koagulowanego obszaru. Kontakt utrzymywany jest do momentu całkowitego zgaśnięcia światła. Pomiędzy każdym obszarem kontaktu należy zachować odstęp od dwóch do pięciu mm, aby uniknąć nakładania się obszarów.

Koagulacja podczerwienią

Proces koagulacji podczerwienią w przypadku elektrokoagulacji szyjki macicy wykorzystuje impuls energii cieplnej zamiast prądu elektrycznego do wytworzenia martwicy. Jest on bezbolesny i nie wymaga znieczulenia. Jest wykonywany jako procedura ambulatoryjna. Jej zaletą jest minimalna ilość wydzieliny i szybki czas rekonwalescencji.

Procedura ta polega na użyciu ręcznego aplikatora, który składa się z jednostki bazowej i światłowodu. Aplikator ręczny składa się ze sztywnego, długiego litego światłowodu ze szkła kwarcowego z końcówką kontaktową wykonaną ze specjalnego polimeru. To ręczne urządzenie może być dostosowane do różnych obszarów tkanek. Średnica światłowodu waha się od 2 do 10 mm.

W badaniu przeprowadzonym w 2003 roku porównano metodę koagulacji podczerwienią z techniką podwiązywania gumką. Pacjenci poddawani koagulacji podczerwienią wracali do normalnej aktywności szybciej niż pacjenci poddawani podwiązywaniu gumką. Jednak wskaźniki nawrotów były wyższe w przypadku koagulacji podczerwienią. Koagulacja podczerwienią jest dobrą alternatywą dla podwiązania opaską i może być wykonywana w gabinecie bez konieczności poddawania się operacji.

Parowanie laserowe

Pierwszym krokiem w procedurze jest umieszczenie kolposkopu na zmianie i określenie jej zasięgu z 3 do 5-mm marginesem. Następnie za pomocą lasera o mocy 30-40 W odparowuje się zmianę do głębokości jednego centymetra. Najpierw odparowywana jest dolna połowa szyjki macicy, a następnie jej przednia powierzchnia. Kanał śródszyjkowy jest zwykle oszczędzany.

Waporyzacja laserowa trwa około 14 minut, a krwotok operacyjny jest minimalny. Tylko u jednej pacjentki wystąpił wtórny krwotok z szyjki macicy. W jednym przypadku wystąpił znaczny artefakt laserowy.

Szybkie zamrażanie

Elektrokoagulacja szyjki macicy może być wykonana przy użyciu szybkiego zamrażania. Zamrażanie odbywa się za pomocą specjalnego instrumentu zwanego krioprobówką. Instrument ten jest wykonany z metalu i uwalnia gaz w temperaturze -50oC/-58oF, który zabija nieprawidłowe komórki. Procedura może trwać do 5 minut. Pacjenci mogą odczuwać dreszcze lub skurcze podczas zabiegu.

Pierwszym krokiem jest wstrzyknięcie do pochwy środka znieczulającego miejscowo, aby zmniejszyć ryzyko urazu termicznego. Następnie do pochwy wprowadza się wziernik i stosuje się wentylację ssącą, aby uniknąć uszkodzenia pochwy. Można zastosować roztwór Lugola, aby zmiana była wyraźniej zarysowana. Moc urządzenia diatermicznego jest zwykle ustawiona na 50-60 watów do cięcia i koagulacji.

Powolne rozmrażanie

Elektrokoagulacja szyjki macicy – powolne rozmrażanie jest procedurą niechirurgiczną, która polega na zamrażaniu tkanki szyjki macicy. Proces ten może dać nawet 85-procentowy wskaźnik sukcesu. Czasami jest on łączony z innymi procedurami ginekologicznymi. Jest bezpieczny i może pomóc w leczeniu różnych schorzeń ginekologicznych.

Procedura ta polega na użyciu metalowej sondy zwanej krioprobą do zamrożenia nieprawidłowych komórek na szyjce macicy. Końcówka sondy wykonana jest z metalu o wysokiej przewodności, który ma bezpośredni kontakt ze zmianą. Mały otwór w końcówce umożliwia rozprężenie gazu chłodzącego, takiego jak podtlenek azotu, który zapewnia doskonały transfer ciepła.

Wymagane znieczulenie miejscowe

Elektrokoagulacja szyjki macicy jest minimalnie inwazyjną procedurą, która niszczy nieprawidłowe komórki, pozostawiając zdrowe komórki nienaruszone. Procedura jest zwykle wykonywana w warunkach gabinetowych i wymaga znieczulenia miejscowego. Procedura ta jest uważana za bezpieczną opcję dla wielu kobiet z nowotworami szyjki macicy. Jest ona również stosowana w leczeniu nadżerek i owrzodzeń na szyjce macicy. Procedura znana jest z wysokiej skuteczności w leczeniu raka szyjki macicy i charakteryzuje się bardzo niską zachorowalnością i śmiertelnością.

Proces jest wykonywany w ambulatoryjnym ośrodku chirurgicznym lub w gabinecie lekarskim. Zabieg wykonuje licencjonowany ginekolog, położnik, lekarz rodzinny lub chirurg ogólny. Zabieg trwa zazwyczaj 15-30 minut i może powodować minimalne skutki uboczne. Ważne jest jednak, aby poinformować lekarza o wszelkich przebytych chorobach i ewentualnych alergiach.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *