Przeciwwskazania do krioterapii miejscowej

Elektrochirurgiczne usuwanie zmian skórnych

Przeciwwskazania do krioterapii miejscowej obejmują zmienioną percepcję termiczną i upośledzony układ termoregulacji. U osób ze znieczuleniem lub neuropatią może wystąpić również zmniejszenie lub brak czucia. Zabieg nie powinien być wykonywany na oparzeniach lub obszarach zaczerwienionych, ponieważ w tych miejscach percepcja zimna jest zmieniona.

Powikłania kriochirurgii

Krioterapia miejscowa ma kilka wad. Chociaż okazała się skuteczna w przypadku różnych schorzeń, wiąże się również ze znaczną zachorowalnością i śmiertelnością. Pacjenci poddawani krioterapii miejscowej powinni być świadomi tych zagrożeń przed zabiegiem. Poniższa lista dostarcza więcej informacji na temat powikłań związanych z tym zabiegiem.

Częstym efektem ubocznym krioterapii miejscowej jest podrażnienie lub zaczerwienienie skóry po zabiegu. W niektórych przypadkach zabieg może spowodować uszkodzenie narządów wewnętrznych i krwawienie. Z tego powodu krioterapia miejscowa nigdy nie powinna być stosowana na skórę dłużej niż 30 minut. Ponadto, podczas zabiegu konieczna jest obserwacja. Z kolei krioterapia całego ciała powinna być stosowana jednorazowo tylko przez pięć minut. Ponieważ powoduje ona spadek ciśnienia krwi, wzrost tętna i spadek oddychania, powinna być wykonywana pod ścisłym nadzorem. Należy monitorować parametry życiowe, poziom tlenu i oddawanie moczu przed i po zabiegu krioterapii.

Krioterapia może być skuteczna w przypadku zlokalizowanego raka prostaty. Amerykańskie Towarzystwo Urologiczne uznało krioterapię za realną metodę leczenia mężczyzn z klinicznie zlokalizowanym rakiem gruczołu krokowego. Procedura ta jest jednak ograniczona brakiem formalnej definicji, jakie guzy mogą być kwalifikowane do krioterapii, oraz niewielką ilością informacji o rzeczywistych odbiorcach leczenia. Jedyne badania kliniczne z udziałem mężczyzn z rakiem prostaty wykazały pewne dowody na zachorowalność po krioterapii. Badania te obejmowały wysoce wyselekcjonowanych pacjentów i pojedyncze badania szpitalne. Konieczne jest przeprowadzenie badania populacyjnego w celu określenia profilu ryzyka mężczyzn ze zlokalizowanym rakiem gruczołu krokowego i scharakteryzowania powikłań po leczeniu, które występują po krioterapii.

Terapia zimnem

Krioterapia jest stosunkowo nową techniką, która polega na zastosowaniu zimna na dany obszar w celu leczenia stanu chorobowego. Nie jest ona objęta ubezpieczeniem medycznym w Stanach Zjednoczonych, ale wiele osób korzysta z kart Health Savings Account, aby pokryć koszty sesji krioterapii. Istnieje niewiele przeciwwskazań do stosowania krioterapii miejscowej i może ona być pomocnym narzędziem w leczeniu kilku schorzeń.

Zimno stosowane w krioterapii to ciekły azot, którego temperatura wrzenia wynosi -320 stopni Fahrenheita. Zimną parę nanosi się na dotknięty obszar, albo w pustym zbiorniku, albo miejscowo na skórę. Pacjenci są następnie narażeni na działanie zimnej pary przez kilka minut. Chociaż istnieje niewiele dowodów naukowych na poparcie stosowania terapii zimnem, istnieje wiele korzyści z nią związanych.

Literatura dotycząca krioterapii wykazuje obiecujące wyniki zarówno w przypadku ostrego, jak i przewlekłego bólu. Zarówno zabiegi krioterapii miejscowej, jak i całego ciała są skuteczne w łagodzeniu bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów i innymi schorzeniami degeneracyjnymi. Im niższa temperatura, tym większa redukcja bólu.

Nielokalne zastosowanie zimna

Krioterapia to zabieg polegający na wykorzystaniu zimna do różnych celów medycznych. Do badania jej efektów terapeutycznych wykorzystano wiele modeli zwierzęcych. Wyniki tych badań były jednak niejednoznaczne. Chociaż podstawowe mechanizmy działania krioterapii pozostają niejasne, wyniki badań na zwierzętach sugerują, że może ona zmniejszać bolesność mięśni. Ponadto, może zmniejszyć wtórne uszkodzenia i ścieżki zapalne związane z urazami mięśni. Może również zmniejszać potrzebę naprawy w celu powrotu do integralności komórek włókien mięśniowych sprzed wysiłku.

Krioterapia wykazała obietnicę w zarządzaniu przewlekłym bólem u pacjentów z chorobami zwyrodnieniowymi, takimi jak zapalenie kości i stawów. Chociaż WBC nie była szeroko badana u pacjentów z OA, to efekty LC były badane. Jedno z badań przeprowadzone przez Aciksoz i wsp. wykazało znaczące zmniejszenie bólu podczas dwutygodniowego kursu stosowania zimnych okładów i ciągłą poprawę nawet po zakończeniu dwutygodniowego kursu. W badaniu tym wykorzystano również Nottingham Health Profile do oceny ogólnego stanu zdrowia pacjentów.

Inne korzyści płynące z krioterapii obejmują zmniejszenie obrzęku i bólu oraz zwiększenie metabolizmu. Może ona również poprawić nastrój i zmniejszyć zmęczenie. Chociaż krioterapia nie jest odpowiednia dla wszystkich pacjentów, jest bezpieczną i skuteczną metodą leczenia bólu.

Leczenie nowotworów

Przeciwwskazania do krioterapii miejscowej obejmują historię choroby nowotworowej, choroby autoimmunologicznej lub innego przewlekłego bólu. Technika ta jest ogólnie bezpieczna, ale nie jest zalecana dla osób z którymkolwiek z tych stanów. Ponadto, pacjenci powinni być świadomi potencjalnych efektów ubocznych, takich jak uszkodzenie nerwów, stres oksydacyjny czy stan zapalny.

Procedura ta była również stosowana w leczeniu fibromialgii i stwardnienia rozsianego. Pacjenci zgłaszali znaczną poprawę w zakresie bólu i mobilności. Może również poprawić jakość życia. Należy jednak przeprowadzić badania, aby potwierdzić, że krioterapia działa w tych przypadkach.

Krioterapia może być stosowana do leczenia guzów w innych częściach ciała. Procedura jest skuteczna w przypadku guzów w płucach, kręgosłupie i kościach. Może być również stosowana w przypadku łagodnych guzków piersi zwanych włókniakami. Niektóre nowotwory są odporne na inne formy leczenia raka.

Krioterapia miejscowa w leczeniu raka jest skuteczną metodą leczenia raka prostaty we wczesnym stadium. Jest ona najbardziej skuteczna, gdy guzy są małe i zlokalizowane. Jeśli guz powraca, krioterapia może być nadal opcją.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *