Jak działa e-recepta, czyli o leczeniu bez wizyty u lekarza

e-recepta

Recepta bez wychodzenia z domu, bez czekania w kolejkach: najpierw do lekarza, a potem w aptece. Bez tracenia czasu i bez narażenia na choroby w poczekalni. Czy to przyszłość, czy może teraźniejszość polskiej opieki medycznej? 

Co to jest e-recepta?

E-recepta to elektroniczny dokument, który wystawia lekarz lub inna uprawniona do tego osoba. Spełnia takie samo zadanie jak recepta papierowa. Na czym więc polega różnica? Aby otrzymać i zrealizować tradycyjną receptę, pacjent musiał osobiście iść najpierw do lekarza, a następnie do apteki. Natomiast współczesna e-recepta to wersja recepty dostosowana do otwierania w aplikacji, przez stronę internetową i drukowania, jeśli zajdzie taka potrzeba. 

Zobacz też:

Co trzeba zrobić, aby dostać e-receptę?

Na zakończenie wizyty u lekarza, dostaniesz 4-cyfrowy kod potrzebny do realizacji Twojej e-recepty. Nie otrzymasz już recepty w wersji papierowej, możesz jednak poprosić o wydruk informacyjny, na którym będą informacje podobne do tych znajdujących się na tradycyjnych receptach.

E recepta funkcjonuje w systemie elektronicznym, do którego dostęp przez 24h na dobę mają zarówno Twój lekarz, jak i farmaceuta. Jednak nie posiadają oni wglądu we wszystkie recepty. Lekarz widzi Twoją receptę, ponieważ ją wystawił. Farmaceuta zobaczy receptę, gdy pójdziesz do apteki i podasz mu dwie informacje: Twój PESEL i specjalny kod – konieczny do odblokowania tej konkretnej recepty.

Jak dostać receptę bez wychodzenia z domu?

Jeśli skorzystasz z e-wizyty, nie będziesz widział się z lekarzem osobiście. Stąd też nie otrzymasz od niego wydruku informacyjnego. Zamiast niego trafi do Ciebie wysłany SMS-em lub mailem 4-cyfrowy kod, który podasz, wraz ze swoim PESEL-em farmaceucie, gdy będziesz chciał zrealizować receptę.

Gdy chcesz oszczędzić czas na bieganiu do aptek i staniu w kolejkach, zamów leki do punktu odbioru. Zgodnie z prawem nie możesz zamówić leków na receptę przez internet z dostawą do domu. W takich sytuacjach rozwiązaniem jest zamówienie preparatów on-line i skorzystanie z punktów odbioru osobistego.

Czy e-recepta jest legalna?

E recepta jest legalna. Od 1 stycznia 2020 r. lekarze są zobowiązani do wystawiania recept w formie elektronicznej. O e-recepcie przeczytasz ponadto w serwisie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

E recepta ułatwia i przyśpiesza pracę lekarza, a pacjentowi gwarantuje wygodę i bezpieczeństwo. E-recepta, inaczej niż tradycyjna, jest zawsze czytelna dla farmaceuty. Pacjent nie może jej zgubić, ponieważ widnieje w systemie elektronicznym. Za to może ją zrealizować w każdej aptece. Ma nawet możliwość kupienia poszczególnych leków z recepty w różnych aptekach.

Ile kosztuje i jak długo jest ważna e-recepta?

Za korzystanie z e-recepty nie ponosisz dodatkowych kosztów. Natomiast ceny leków zależą m.in. od tego, czy i w jakim stopniu są one refundowane.

Pamiętaj, że zwykle e-recepty są ważne przez 30 dni. Mogą być jednak ważne także przez: 7 dni, 120 dni lub 365 dni. Przez 7 dni ważna jest recepta na antybiotyk. Z kolei e-receptę na preparaty immunologiczne możesz zrealizować aż przez 120 dni. Jeśli lekarz nie uzupełnił informacji, od jakiej daty można realizować e-receptę, to zwykle będzie ona ważne przez 30 dni od dnia wystawienia.Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *